توسعه فردی

توسعه فردی

توسعه فردی

با رویاپردازی و خیال پردازی به آن چیزی که در ذهن دارید تبدیل نخواهید شد. درعوض، باید تیشه به دست بگیرید و ناخالصی های وجودتان را بتراشید تا تبدیل به فردی شوید که در آن هستید. مطمئناً بسیاری از شما در مورد خود و شخصی که می خواهید در آینده تبدیل شوید، رویاهایی دارید. اما چقدر برای تبدیل شدن به چنین فردی تلاش کرده اید؟ امروز قرار است با هم بیاموزیم که توسعه شخصی چیست، چه گام هایی برای رسیدن به آن باید برداریم و چرا اصلاً اینقدر مهم است. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید

 توسعه فردی چیست؟

رشد فردی شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و مهارت‌هایی است که یادگیری آنها به ما کمک می‌کند تا در روابط اجتماعی، کاری و تحصیلی بهتر عمل کنیم. ترکیب این رویدادها شانس پیشرفت ما را در سطوح مختلف افزایش می‌دهد.

در واقع رشد فردی از دو منظر قابل بررسی است. نگاه اول باید به مهارت ها و توانایی هایی باشد که در حال حاضر داریم. هنگامی که این مهارت ها شناسایی شدند، زمان تقویت آنها فرا می رسد. گروه دوم اما مهارت هایی هستند که هنوز به آنها دست نیافته ایم اما به آنها نیاز داریم. به عنوان مثال نحوه استفاده از زبان بدن در روابط اجتماعی، آموزش تند خوانی برای آموزش بهتر یا حتی تکنیک های فروش برای موفقیت در کار از جمله این مهارت ها هستند. هر دو گروه به ما کمک می کنند تا سریعتر به اهداف خود برسیم. همانطور که برایان تریسی معروف می گوید: توسعه شخصی برای صرفه جویی در زمان عالی است. هر چه مهارت های بیشتری یاد بگیرید و بهتر شوید، زمان کمتری برای رسیدن به اهداف خود نیاز دارید.

 دلیل  فرآیند توسعه فردی چیست؟

دلیل فرآیند توسعه فردی چیست؟

همانطور که گفتیم، توسعه فردی شامل مجموعه ای از مهارت های مفید است. به همین دلیل است که یادگیری آنها سرعت رشد و پیشرفت ما را چندین برابر می کند. به عنوان مثال، آشنایی با روش های ارتباطی به شما کمک می کند تا در شغل خود درآمد بیشتری کسب کنید. یا همین مهارت ها زمانی که می خواهید در یک مصاحبه شغلی شرکت کنید می تواند شانس شما را برای گرفتن آن شغل افزایش دهد. به سادگی با یادگیری چند مهارت ساده اما کاربردی، تقویت حافظه کوتاه مدت یا افزایش تمرکز، توسعه شخصی به شما در سراشیبی کمک می کند. با سرعتی که خودت هم نمی توانی باورش کنی.

زمینه های مختلف توسعه فردی 

اگر گامی به عقب برداریم و به افراد نگاه کنیم، متوجه می شویم که ویژگی های اصلی هر انسانی از چهار حوزه اساسی تشکیل شده است. این چهار حوزه همانهایی هستند که برنامه توسعه شخصی بر روی آنها تعریف شده است.

• زندگی روانی زیرمجموعه ای از قلمرو فکری است که نمونه هایی از مهارت های لازم برای رشد آن عبارتند از: تسریع در یادگیری، یادگیری تفکر انتقادی، تسریع خواندن و بهبود حافظه.

• پول و امور مالی زیرمجموعه‌هایی از حوزه شغلی هستند که نمونه‌هایی از مهارت‌های مورد نیاز برای رشد هستند: ظرفیت سازی کسب‌وکار، بازاریابی، افزایش بهره‌وری، پیشرفت سازمانی و بهینه سازی.

• زندگی عاطفی به عنوان زیرمجموعه ای از حوزه اجتماعی با نمونه هایی از مهارت های مورد نیاز برای رشد طبقه بندی می شود: خواندن کتاب، تماشای فیلم، معاشرت با دوستان و رفتن به تعطیلات.

• سلامتی نیز در قلمرو فیزیکی قرار می گیرد، با نمونه هایی از مهارت های مورد نیاز برای رشد: رژیم غذایی، اصلاح رژیم غذایی، ورزش، حفظ سلامتی و ورزش های استقامتی هوازی. 

مراحل رشد فردی 

 آبراهام مزلو روانشناس معروف آمریکایی معتقد بود که نیازهای ما در دسته بندی ها و طبقه بندی های خاصی قرار می گیرند. به همین دلیل، او این نیازها را در هرم سلسله مراتبی نیازهای مزلو طبقه بندی کرد. همچنین او معتقد بود که انسان علاوه بر نیازهای از پیش تعیین شده، تمایل به فراگیری نیازهای دیگر نیز دارد. به همین دلیل، خود شکوفایی را شرط رفع این نیازها می دانست. معیارهای خود شکوفایی عبارتند از: 

• درک درست از وضعیت موجود و واقع بینی.

• خودتان، دیگران و شرایط را همان طور که واقعا هستند بپذیرید.

• اعتماد و باور به تجربیات و اتفاقاتی که از سر گذرانده اند.

• طبیعی و بدون مقدمه (سادگی و خلوص)

• وظیفه / کار محور در مقابل خود محوری.

• مستقل بودن.

• حتی برای ساده ترین چیزهای خوب در زندگی توجه کنید و سپاسگزار باشید.

• داشتن روابط بین فردی خوب و سالم.

• شوخ طبعی که باعث آزار دیگران نمی شود.

• احساس مسئولیت نسبت به دیگر انسان های روی زمین و انسانیت.

موانع دسترسی به توسعه شخصی 

موانع دسترسی به توسعه شخصی

اما همانطور که همه می دانید، پیشرفت شخصی و اقداماتی که باید در این راه بردارید، مانند هر چیز دیگری، قطعاً موانع و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. در زیر برخی از موانع ذکر شده است؛

عدم اعتماد به نفس

معمولاً از آنجا ناشی می شود که با خود فکر می کنید اولاً آیا کسی وجود دارد که در این راه از شما حمایت کند یا خیر؟ با این حال، مسئله دوم این است که آیا شما در یادگیری مهارت های مورد نیاز برای پیشرفت شخصی موفق خواهید شد یا خیر. در هر صورت، ابتدا باید در نظر بگیرید که آیا می خواهید وضعیت فعلی خود را تغییر دهید یا خیر. پاسخ به این سوال انگیزه شما را بسیار افزایش می دهد. آن وقت دیگر از شکست نمی ترسی و به این فکر نمی کنی که آیا کسی از تو حمایت می کند یا نه.

 شرایط مالی

دومین عامل بازدارنده رشد فردی، نبود منابع مالی کافی برای شرکت در دوره های آموزشی است. اما جالب است بدانید که می توانید در سایتی مانند این هوش برتر ایرانی در اینترنت جستجو کنید، تعداد زیادی مقاله و فیلم آموزشی را بیابید و از آنها برای رشد و پیشرفت خود استفاده کنید. علاوه بر این، فراموش نکنید که هر هزینه ای برای یادگیری و مهارت آموزی، اساساً نوعی سرمایه گذاری روی خودتان است که بعداً شما را به موفقیت می رساند.

وابستگی ها

سومین عاملی که می تواند شما را از حرکت در مسیر پیشرفت شخصی باز دارد، وابستگی های زندگی روزمره شماست. در حالی که در بسیاری از موارد این وابستگی ها غیر منطقی و بی فایده است. در واقع، اینها افکار آزاردهنده ای هستند که بخش بزرگی از زندگی روزمره شما را به خود اختصاص می دهند. قبلاً گفتیم افرادی که به خودشکوفایی می رسند باید به فکر انسان های دیگر هم باشند، اما این مراقبت باید به حدی باشد که به زندگی خودشان آسیبی وارد نکند. پس بهتر است افکار اضافی را از خود دور کنید و روی آینده و پیشرفت خود تمرکز کنید.

مدیریت زمان

چهارمین و آخرین مانع پیشرفت شخصی شما نداشتن زمان کافی است. احتمالاً قبلاً بارها سعی کرده اید چیزهای جدیدی یاد بگیرید، اما به دلیل کمبود وقت موفق به انجام این کار نشده اید. خبر خوب این است که با پیشرفت علم و فناوری، دیگر مجبور نیستید به صورت حضوری در کلاس ها شرکت کنید. دوره های آنلاین، به شما کمک می کند تا مهارت هایی مانند تندخوانی، تقویت حافظه و نقشه ذهنی را در خانه در مدت زمان کوتاهی بیاموزید.

چگونه در پیشرفت شخصی قدم برداریم؟

هر یک از این راه حل ها به تنهایی یا به عنوان مکمل می تواند به ما کمک کند.

  غلبه بر ترس ها

یکی از اولین دلایلی که ما تمایلی به یادگیری و یادگیری چیزهای جدید نداریم، ترسی است که داریم. ترس از عدم موفقیت یا حتی ترس از اینکه در صورت موفقیت چه اتفاقی برایمان می افتد، معمولاً ما را از پیشرفت باز می دارد. برای مثال، ممکن است از ایجاد کاربرگ خود در اینستاگرام ترس داشته باشید. این موضوع به ظاهر ساده می تواند پیشرفت شما را سال ها به تعویق بیندازد.

  بخوانید

من یک دوست مهربان هستم، از من غافل نشوید! کتاب ها با ارزش ترین و ارزان ترین منابع یادگیری هستند. یک کتاب خوب که فقط با چند هزار تومان خریداری شود، می تواند مزایای مالی و معنوی زیادی برای شما به همراه داشته باشد. همچنین فواید کتاب خواندن آنقدر زیاد است که می تواند کل جامعه را به سعادت و سعادت برساند. همچنین تاثیر مطالعه بر مغز آنقدر زیاد است که می تواند مهارت های دیگر ما مانند تفکر انتقادی و توانایی حل مسئله را تقویت کند.

  مهارت های جانبی را بیاموزید

اگرچه یادگیری مهارت هایی مانند یادگیری یک زبان جدید یا نواختن یک ساز به طور مستقیم روی همه ما در برنامه توسعه شخصی ما تأثیر نمی گذارد، اما می تواند از این طریق سرعت ما را افزایش دهد. در واقع، یادگیری زبان های جدید و پخش موسیقی یا چیزی شبیه به آن، فعالیت مغز را افزایش می دهد و حتی می تواند تمرکز و حافظه ما را افزایش دهد. پس بهتر است زمان کوتاهی در روز را صرف انجام این گونه تمرینات کنید.

 انتقاد پذیر باشید

شنیدن انتقاد دیگران برای پیشرفت شما ضروری است. بنابراین پس از اتمام هر پروژه، حتما از یکی از اعضای خانواده یا دوستان در مورد آن سوال بپرسید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، نتایج پاسخ های این افراد در مورد عملکرد شما دقیق تر خواهد بود. سپس باید روی نکات مثبت خود پافشاری کنید و سعی کنید برای نقاط منفی راه حلی پیدا کنید. مجموعه ای از این آثار می تواند به شما کمک کند تا با استفاده از نظرات دیگران ذهن خلاقی داشته باشید.

 کشف هدف

یادگیری همیشه از طریق کتاب و دوره اتفاق نمی افتد. در مسیر پیشرفت شخصی، باید از هر فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید استفاده کنید. یعنی باید از رفتار، ویژگی ها و طرز فکر افرادی که در اطراف خود می بینیم درس بگیریم و در زندگی خود به کار ببریم. برای انجام این کار، به دنبال ویژگی هایی باشید که یا آنها را تحسین می کنید و دوست دارید یا دوست ندارید و ترجیح می دهید از آنها اجتناب کنید.

سخن پایانی

سخن پایانی

مهارت های رشد فردی را باید آموخت و در زندگی به کار برد. ما انسان ها قدرتمند و تاثیرگذار هستیم. گاهی فراموش می کنیم که چه توانایی هایی داریم و چه کارهایی می توانیم انجام دهیم. اگر می خواهید در این زمینه موفقیت چشمگیری کسب کنید به سایت مریم مبارکی سر بزنید.

منبع : maryammobaraki.com