نحوه نوشتن نامه استعفای حرفه ای [Samples + Templates]

اگر شغل خود را ترک می کنید ، تنها نیستید.

بر اساس گزارش ، فقط در آوریل 2021 ، حدود 4 میلیون نفر شغل خود را ترک کردند اداره آمار کاربه این تعداد بالاترین رقمی است که از زمان شروع ثبت چنین نرخ هایی توسط دفتر ثبت شده است.

با وجود اینکه میلیون ها نفر هر ماه شغل خود را ترک می کنند ، ما درک می کنیم که گفتن رئیس شما که شما شرکت را ترک می کنید هرگز یک مکالمه آسان نیست. یک نامه استعفای محترمانه می تواند به معنای تفاوت بین خداحافظی ناخوشایند و فرصتی برای ارتباط حرفه ای طولانی مدت باشد.

اکنون بارگیری کنید: 5 قالب نامه نامه استعفا رایگان

در حالت ایده آل ، شما دو هفته قبل از خروج از شرکت نامه استعفا ارائه می دهید. یک نامه استعفا به شما امکان می دهد پایان کار خود را به طور رسمی در شرکت اعلام کنید و همچنین اطلاعات ضروری مربوط به خانه داری ، مانند آخرین روز و سایر جزئیات مربوط به عزیمت را ارائه می دهد.

یک مکالمه م effectiveثر به شما کمک می کند تا از گفتگوی مثبت با رئیس خود و انتقال آرام به سفر بعدی خود اطمینان حاصل کنید.

اما چگونه می توان یک نامه استعفای خوب نوشت؟ چه مواردی را باید شامل و مستثنی کنید؟

نوشتن نامه استعفا می تواند یک کار دلهره آور به نظر برسد ، بنابراین ما یک الگوی حرفه ای استعفای نامه برای شروع کار ایجاد کرده ایم و نمونه هایی را برای الهام بخشیدن در نظر گرفته ایم.

مثال نامه استعفا با پاراگراف های دارای برچسب

در نامه استعفای حرفه ای چه مواردی را باید لحاظ کنم؟

نوشتن نامه استعفای حرفه ای با درک هر یک از اجزای آن شروع می شود:

1. بیانیه استعفا و تاریخ پایان

نامه خود را با بیان موقعیت خود در شرکت آغاز کنید. اگر در یک شرکت کوچک کار می کنید و رئیس شما شما را به خوبی می شناسد ، ممکن است اضافی به نظر برسد ، اما ذکر آن ضروری است زیرا نامه پایان نامه رسمی شما است. همراه با این اطلاعات باید یک بیانیه ساده از استعفای شما نیز وجود داشته باشد.

همچنین ، ارائه تاریخ پایان در پاراگراف اول مفید است زیرا این یکی از اولین سوالات کارفرمای شما است.

در اینجا این پاراگراف اول در عمل ممکن است ظاهر شود:

من می خواهم به شما اطلاع دهم که من از سمت خود به عنوان استعفا می دهم [Position Name] برای [Company Name]، تاثير گذار [Date]به

2. قدردانی

زمانی را در نظر بگیرید که چگونه رشد کرده اید یا آنچه را که بیشتر در مورد زمان خود در شرکت قدردانی کرده اید ، در نظر بگیرید. تا آنجا که ممکن است دقیق باشید – شاید این شرکت فرصت های توسعه حرفه ای را ارائه کرده باشد ، یا شاید از آب و هوایی که شرکت ترویج کرده و از فضای حمایتی لذت برده اید.

همچنین خوشایند است که کارفرمای شما از زمان و منابعی که برای حمایت از رشد شغلی شما استفاده کرده اند تشکر کند. در اینجا یک مثال از این که این ممکن است چگونه به نظر برسد ، آورده شده است:

از فرصتهای پیشرفت حرفه ای که در دو سال گذشته در اختیار من قرار داده اید قدردانی می کنم. من از دوران تصدی خود در آن لذت بردم [Company Name] و به ویژه احساس افتخار می کنم که بخشی از چنین تیم حمایتی بوده ام.

در صورت تمایل ، می توانید مکان بعدی خود را نیز ذکر کنید. به عنوان مثال ، اگر در حال تغییر صنایع به دنبال اشتیاق هستید یا قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید ، ممکن است مناسب باشد. مثلا:

من موقعیتی را به عنوان یک پذیرفتم [New Job Title]، و من بی صبرانه منتظر آن هستم [pursuing my passion in X or continuing my work with a focus on Y]به

با این حال ، اگر شرکت خود را به خاطر رقیبی ترک می کنید ، بهتر است چنین اطلاعاتی را حذف کنید.

3. جزئیات انتقال

در پاراگراف سوم ، تمایل خود را برای سهولت در انتقال ذکر کنید. مثلا:

اگر می توانم در طول این انتقال کمکی کنم ، لطفاً به من اطلاع دهید. من در دسترس هستم تا به تعویض جانشین خود کمک کنم و اطمینان حاصل کنم که تمام گزارشات من قبل از آخرین روز کاری من به روز می شود.

این جمله ممکن است برای شما متفاوت به نظر برسد. اما صرف نظر از آنچه که می نویسید ، خوب است که جزئیات خاصی را در مورد نحوه کمک به خود درج کنید.

به عنوان یک پاراگراف پیگیری اختیاری ، به طور مختصر کارهایی را که هنگام خروج رسمی از شرکت تسلیم می شوید ، مرور کنید. اگرچه از نظر فنی این وظیفه مدیر شما است که این کار را انتخاب کرده و نحوه ادامه کار را مشخص کند ، اما فهرست تمام پروژه ها و وظایفی که بر عهده داشته اید برای سهولت گذار در شرکت در زمان موقت مفید است.

اگر در مقام مدیریتی خدمت نکرده اید یا با سایر بخشها همکاری نکرده اید ، می توانید از این بخش صرف نظر کنید.

4. اطلاعات تماس شخصی

این پاراگراف آخر اختیاری است و نیازی به دائما درج آن نیست ، مخصوصاً اگر تمایلی ندارید یا نیازی به استفاده از کارفرمای سابق خود به عنوان مرجع ندارید. با این حال ، بسیاری از نامزدها انتخاب می کنند که شبکه های حرفه ای خود را حفظ کنند ، بنابراین چنین بسته شدن ممکن است به این شکل باشد:

مجدداً از فرصتی که در آن کار کردید تشکر می کنم [Company Name]به برای شما آرزوی بهترین ها را دارم و مشتاقانه منتظر ماندن در تماس هستیم. می توانید به من ایمیل بزنید به [Email Address]به

نمونه نامه استعفای حرفه ای

با در نظر گرفتن الگوی فوق ، بیایید چند نمونه استعفای نامه برای موقعیت های مختلف را بررسی کنیم ، که هر کدام لحن کمی متفاوت اما دوستانه برای استعفای خود در نظر گرفته اند.

1. نمونه نامه استعفای بزرگوار

نمونه نامه استعفای مهربانانه

2. نمونه نامه استعفای مختصر

نمونه نامه استعفای کوتاه

3. نمونه نامه استعفای فوری

در حالی که بهترین راه برای ترک شغل این است که حداقل دو هفته اخطار داده و پیشنهاد کمک به انتقال را بدهید ، اما گاهی اوقات شرایط این امر را غیرممکن می کند. اگر باید فوراً شغل خود را بدون اطلاع قبلی ترک کنید ، به نامه استعفا فوری نیاز دارید.

در اینجا نمونه ای است که می تواند به شما کمک کند:

نمونه نامه استعفای فوری

الگوهای نامه استعفای حرفه ای رایگان

الگوهای نامه استعفای حرفه ای رایگان

اکنون الگوها را بارگیری کنید

گاهی اوقات ماهیت موقعیت شما هنگام خروج مستلزم نامه استعفای خاص تری است. در زیر چند الگو وجود دارد که به این نقش های پویاتر کمک می کند تا از شرکت خارج شوند.

1. الگوی نامه استعفای پیمانکار

اگر به صورت مستقل کار می کنید ، ممکن است لازم باشد تمرکز نامه استعفای خود را طوری تنظیم کنید که به تکالیف نهایی شما و چگونگی جدایی دقیق شما از مشتری بپردازد. این شامل وظایف فعلی شما ، وظایفی که شما انجام نمی دهید ، و نحوه پرداخت نهایی شما است.

الگوی نامه استعفای پیمانکار

2. الگوی نامه استعفای اجرایی

اگر شما در نقش رهبری در سطح اجرایی یا ارشد هستید ، یک ایمیل سریع یا دو پاراگراف به ارشد خود ممکن است به عنوان یک استعفای رسمی کافی نباشد. از آنجا که پر کردن این نقش ها دشوارتر است ، ممکن است شما نقش مهمی را در دوره گذار ایفا کنید – به ویژه اینکه افراد بیشتری را مدیریت کرده و در مورد جهت پروژه های بیشتر تصمیم گیری می کنید.

الگوی زیر استعفای خود را به دو بخش تقسیم می کند – قسمت اول خود استعفا است ، و دوم نحوه کار (و با چه کسانی) استعفا دهندگان چگونه ادامه می یابد. این فقط یکی از الگوهای مختلفی است که ما ارائه می دهیم.

الگوی نامه استعفای اجرایی

آمادگی نوشتن نامه استعفای خود را دارید؟

صرف نظر از نقش شما ، چرا آن را ترک می کنید و به چه کسی اطلاع می دهید ، در نامه استعفای خود مودب باشید. قدردانی و حمایت در حین عزیمت به کارفرمایان کمک زیادی می کند و آخرین کاری که می خواهید انجام دهید این است که شرکت را ترک کنید – حتی اگر به دلایل ترش ترک می کنید.

با الهام گرفتن از نمونه نامه ها و الگوهای استعفای خود ، از پل های خود محافظت می کنید و شبکه حرفه ای خود را دست نخورده نگه می دارید تا ماجراجویی بعدی خود را آغاز کنید.

یادداشت ویراستار: این پست در ابتدا در اکتبر 2018 منتشر شد و برای جامعیت به روز شده است.

نامه استعفا